Młodzi pracownicy to przede wszystkim synonim kreatywności, jak również nowoczesności. Ponadto młody kierownik zespołu zawsze jest odważniejszy, jest skłonny ryzykować w decyzjach i lepiej dogaduje się z załogą.
Niestety mankamentem młodości jest brak doświadczenia życiowego oraz często niedobór odpowiedzialności. Mimo to wielu pracodawców wybiera właśnie osoby młode na kierowników zespołu, bowiem mają oni rewelacyjne wyniki w pracy. Efektywność liczy się podwójnie. W wielu firmach kadra kierownicza to osoby dopiero co po studiach lub jeszcze się uczące. Wydaje się to ryzykownym posunięciem, jednak obserwując postępy w pracy zawodowej okazuje się iż większość to osoby na właściwym stanowisku.
Nie zawsze to trafna inwestycja, bowiem młodzi niedoświadczeni kierownicy mogą również zespół pociągnąć w dół. Brak umiejętności rozwiązywania konfliktów w zespole i jednoczenia pracowników, wypracowania sobie autorytetu u często starszych kolegów podwładnych bywa trudne. Często osoby te nie wytrzymują presji czasu i wyników, szybko rezygnują, odchodzą, zmieniają pracę. Pracodawca musi być ostrożny w tej kwestii i dokładnie sprawdzić na ile można pracownikowi zaufać.