Niektóre osoby bardziej niż inne nadają się na kierownika zespołu. Wykazują się zdolnościami przywódczymi już w szkole – dominują nad innymi swoją wiedzą, mają świetne zdolności przekonywania innych do swoich racji, potrafią wyrazić swoje zdanie w taki sposób, by większość je poparła. Takie osoby są chętnie wybierane na przewodniczących klasy, starostów na studiach, przewodniczących różnych zebrań.
To dla nich jest stworzona praca kierownika zespołu, ponieważ jako jedne z nielicznych mają autorytet u swoich podwładnych i potrafią sprawnie zarządzać zespołem. Niestety w pracy grupowej trzeba często trzymać rządy twardej ręki. Kierownik zespołu często wydaje decyzje, z którymi wielu podwładnych może się nie zgadzać, ale wcale nie o to chodzi, by wszyscy te decyzje popierali. Każdy ma je po prostu wykonywać, dlatego też bardzo ważna jest tutaj siła autorytetu osoby sprawującej władzę jako kierownik zespołu.
Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za raportowanie pracy swojego zespołu przed jej przełożonymi. Rozdziela zadania pomiędzy poszczególne osoby w grupie wedle ich kompetencji i możliwości. Następnie kontroluje postępy pracy i rozwiązuje ewentualne bieżące problemy wynikłe z pracy grupowej.